Periodontologia jest to dział stomatologii zajmujący się profilaktyką i leczeniem chorób dziąseł i przyzębia.
Najczęstszą dolegliwością w tym zakresie jest paradontoza, która występuje w wyniku nagromadzenia się na zębach w okolicach nad- i poddziąsłowych kamienia nazębnego, obfitującego w groźne szczepy bakterii. Na rozwój i postęp choroby mają także wpływ: uwarunkowania genetyczne, choroby ogólnoustrojowe (np. cukrzyca, osteoporoza), czynniki środowiskowe (np. stres, palenie tytoniu), nieprawidłowy zgryz i błędy jatrogenne (np. nawisające wypełnienia, źle wykonane uzupełnienia protetyczne).
Bardzo poważną konsekwencją paradontozy są uszkodzenia tkanki mocującej zęby, odsłonięcia szyjek zębowych i korzenia co może prowadzić do utraty zębów.
Zapalenie przyzębia przebiega często bardzo skrycie i podstępnie, a jedynym jej objawem może być krwawienie z dziąseł np. podczas szczotkowania, czy zaczerwienienie i/lub bolesność dziąseł. Osad i kamień nazębny, nieprzyjemny zapach z ust, w zaawansowanych przypadkach ruchomość zębów to dalsze objawy. Niezmiernie ważne dla leczenia i zahamowania choroby jest jak najwcześniejsze jej zdiagnozowanie.