Niestety samo szczotkowanie zębów nie jest w stanie zapobiec powstawaniu osadu i w efekcie tworzeniu się płytki nazębnej. Lekarze jednak opracowali specjalistyczne metody usuwania osadu z uzębienia. Bardzo popularnymi i świetnymi sposobami walki z płytką nazębną jest skaling i przede wszystkim piaskowanie zębów.
Czym jest piaskowanie zębów?
Piaskowanie jest zabiegiem mającym na celu usuwanie kamienia nazębnego i płytki nazębnej. Jest to sposób nie tylko na skuteczne czyszczenie, ale i wybielanie zębów.
Piaskowanie zębów jest bezbolesnym zabiegiem przeprowadzanym odpowiednio do tego skonstruowanym urządzeniem — piaskarką.
Piaskarka wytwarza aerozol będący mieszanką powietrza, wody i ziaren piasku dentystycznego. Mieszanka pod wpływem wysokiego ciśnienia wody i ziaren piasku usuwa znajdujący się na zębie osad i przebarwienia. Po piaskowaniu wskazana jest fluoryzacja zębów mająca na celu wzmocnienie szkliwa.
Korzyści zabiegu piaskowania zębów
Piaskowanie zębów zapobiega nagromadzeniu się osadu i bakterii w jamie ustnej. Gromadzenie osadu i utworzenie przez to kamienia nazębnego powoduje powstawanie próchnicy, która może być przyczyną wielu problemów z uzębieniem i prowadzić do poważniejszych zabiegów dentystycznych.
Piaskowanie zębów – wskazania i przeciwwskazania
Piaskowanie zębów jest szczególnie polecone osobom, które:
- mają wrodzoną tendencję do przebarwień,
- noszą aparat dentystyczny,
- mają stłoczone zęby,
- spożywają duże ilości kawy, herbaty i alkoholu.
Generalnie zabieg piaskowania może zostać wykonane u wszystkich pacjentów pod kilkoma warunkami. Przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu jest stan zapalny jamy ustnej i dziąseł, wrzody i inne urazy błony śluzowej.
Osoby z problemami płucnymi też nie powinny decydować się na zabieg bez konsultacji z lekarzem. Dodatkowo szczególnie powinny uważać osoby z alergią, na którykolwiek składnik używany podczas piaskowania na przykład sodę.
W dużych miastach jak Warszawa warto zabieg piaskowania zębów dokonywać w profesjonalnych gabinetach.
Jak często wykonywać zabieg?
Lekarze stomatolodzy zalecają wykonanie zabiegu mniej więcej co pół roku. Należy pamiętać, że piaskowanie pomaga w ogólnej ochronie jamy ustnej poprzez usuwanie drobnoustrojów i bakterii.
Ślina u niektórych pacjentów może mieć specyficzny skład. Takie osoby powinny stawiać się na zabiegu najczęściej, bo nawet co drugi miesiąc. Osoby, którym jest to szczególnie wskazane jak palacze i wielbiciele kawy powinni odwiedzić w tym celu gabinet stomatologiczny co trzy miesiące.
Ile kosztuje piaskowanie zębów?
Samo piaskowanie powierzchni zębów to koszt 180zł. Warto jednak zastanowić się nad skorzystaniem z pakietu, który zapewni biały uśmiech bez wybielania zębów:
- scaling, polishing oraz piaskowanie – 290zł,
- scaling, polishing, piaskowanie oraz fluoryzacja – 340zł.